ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Α' Λυκείου

Λογοτεχνία Α Λυκείου

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ Πρώτη περίοδος: Εισαγωγή Το δημοτικό τραγούδι, Εισαγωγή Παραλογές - Του νεκρού αδελφού Παραλογές - Της νύφης που κακοπάθησε Ακριτικά τραγούδια - Η αρπαγή της γυναίκας του Διγενή Ακριτικά τραγούδια - Ο γιος της χήρας Ακριτικά τραγούδια - Ο αιχμάλωτον Του Χάροντα-Του Κάτω Κόσμου - [Γιατί είναι μαύρα τα βουνά] Του Χάροντα-Του Κάτω Κόσμου -[Ήλιε μου και τρισήλιε μου] Του Χάροντα-Του Κάτω Κόσμου - [Η λυγερή στον Άδη] Ιστορικά τραγούδια - [Το κρούσος της Αντριανούπολης] Ιστορικά τραγούδια - [Πάρθεν η Ρωμανία] Ιστορικά τραγούδια - [Οι σκλάβοι τω Μπαρμπαρέσσω] Ιστορικά τραγούδια - [Της Δέσπως] Ιστορικά τραγούδια - [Της Πάργας] Κλέφτικα τραγούδια - [Της νύχτας οι αρματολοί] Κλέφτικα τραγούδια - Των Κολοκοτρωναίων Κλέφτικα τραγούδια - Των Κοντογιανναίων Η Λόγια Δημιουργία - Το έπος του Διγενή Ακρίτα Το έπος του Διγενή Ακρίτα - [Ο θάνατος τον πολεμά] Πτωχοπροδρομικά - [μάθε το τσαγκάρην το παιδίν σου] Ιπποτικά μυθιστορήματα, Εισαγωγή Ιπποτικά μυθιστορήματα - [Άγουρος ποθοφλόγιστος] Γ. Φραντζής - Χρονικό Θρήνοι - Το ανακάλημα της Κωνσταντινόπολης ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (1453-1669) Εισαγωγή Καταλόγια - [Αν ήξευρα, κυράτσα μου ] Κυπριακά - [Πάγω] Μπεργαδής - Απόκοπος-[Ειπέ μας αν κρατεί ο ουρανός] Ι. Α. Τρώιλος - Χορικό από το Ροδολίνο-[Χορικό της Γ' πράξης] Γ. Χορτάτσης, "Κατζούρμπος" Γ. Χορτάτσης, "Ερωφίλη" Β. Κορνάρος, "Η θυσία του Αβραάμ" Β. Κορνάρος, "Ερωτόκριτος", [Μονομαχία Κρητικού και Καραμανίτη] Β. Κορνάρος, "Ερωτόκριτος", [Ήρθεν η ώρα κι ο καιρός] ΤΡΙΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (1669-1830) Εισαγωγή Λαϊκές αφηγήσεις, "Φυλλάδα του Μεγαλέξανδρου" Λαϊκές αφηγήσεις, "Χρονικό του Γαλαξιδιού" Άνθη Ευλαβείας Εκκλησιαστική ρητορική, Ηλ. Μηνιάτης, ""Διδαχαί"" Εκκλησιαστική ρητορική, Κ. Αιτωλός, "Από τις διδαχές" Νεοελ. Διαφωτισμός, Δ. Καταρτζής, "[Από τη χρεία να οδηγούμαστε εις τα αναγκαία]" Νεοελ. Διαφωτισμός, Ρ. Βελεστινλής, "Η επαναστατική προκήρυξη" Νεοελ. Διαφωτισμός, Ανώνυμος, "Ελληνική Νομαρχία" Νεοελ. Διαφωτισμός, Α. Κοραής, [Η κηδεία του Βολταίρου] Νεοελ. Διαφωτισμός, Α. Κοραής, "Αδελφική διδασκαλία&qot; Νεοελ. Διαφωτισμός, Ι. Βηλαράς, [Επιστολή στον Αθανάσιο Ψαλίδα] Νεοελ. Διαφωτισμός, Άγνωστος, "Έρωτος αποτελέσματα" Οι πρόδρομοι, Ι. Βηλαράς, "Σαν πεταλούδα στη φωτιά" & "Γιατρική παρηγορία" Οι πρόδρομοι, Α. Χριστόπουλος, "Φαγοπότι" Απομνημονεύματα, Εισαγωγή Π. Σκουζές, "Χρονικό της σκλαβωμένης Αθήνας" Ν. Κασομούλης, "Στρατιωτικά ενθυμήματα" Θ. Κολοκοτρώνης, "Διήγησις συμβάντων" Μακρυγιάννης, "Απομνημονεύματα" Επτανησιακή Σχολή: Εισαγωγή Α. Κάλβος, "Ο Φιλόπατρις" Α. Κάλβος, "Εις Αγαρηνούς" Α. Κάλβος, "Τα ηφαίστεια" Δ. Σολωμός, "Ελεύθεροι Πολιορκημένοι" Δ. Σολωμός, "Η Γυναίκα της Ζάκυθος" Δ. Σολωμός, "Ο Πόρφυρας" Ι. Πολυλάς, "Ερασιτέχνης" Γ. Μαρκοράς, "Πατρική ευτυχία" Α. Λασκαράτος, "Προβόδισμα" Α. Λασκαράτος, "Τα μυστήρια της Κεφαλονιάς" Λ. Μαβίλης, "Λήθη" Λ. Μαβίλης, "Μούχρωμα" Α. Βαλαωρίτης, "Φωτεινός" Φαναριώτες και Ρομαντική Σχολή: Εισαγωγή Α. Σούτσος, "Επιστολή προς τον βασιλέα της Ελλάδος Όθωνα" Γ. Ζαλοκώστας, "Η αναχώρησίς της" Α. Ρ. Ραγκαβής, "Διονύσου πλους" Δ. Παπαρρηγόπουλος, "Ασμάτιον" Σ. Βασιλειάδης, "Το άσμα του Ορφέως" Η ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ - ΤΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ, Εισαγωγή Γ. Παλαιολόγος, "Ο Πολυπαθής" Ι. Πιτσιπίος, "Ο Πίθηκος Ξουθ ή Τα ήθη του αιώνος" Δ. Βικέλας, "Λουκής Λάρας" Δ. Βικέλας, "Ο Παπα-Νάρκισσος" Ε. Ροΐδης, "Αθηναϊκοί περίπατοι" Ε. Ροΐδης, "Μονόλογος ευαισθήτου" Α. Βλάχος, "Η μπογάτσα" ΞΕΝΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Ν. Καζαντζάκης, "Το εσωτερικό διάγραμμα της Θείας Κωμωδίας" Δάντης Αλιγκέρι, "Θεία Κωμωδία" Φρ. Πετράρχης, "Σονέτο" Μ. Θερβάντες, "Ο Δον Κιχώτης" Μονταίν, "Περί φιλίας" Μολιέρος, "Ο αρχοντοχωριάτης" Σαίξπηρ, "Βασιλιάς Ληρ" Ν. ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΣΧΟΛΗ: Ποίηση. Ο Δημοτικισμός. Εισαγωγή Κ. Παλαμάς, "Το πανηγύρι στα σπάρτα" Κ. Παλαμάς, "Ο δωδεκάλογος του γύφτου" Κ. Παλαμάς, "Σατιρικά γυμνάσματα" Κ. Παλαμάς, "Πατρίδες", [Σαν των Φαιάκων το καράβι] Κ. Παλαμάς, "Πατρίδες", [Πατρίδες! αέρας, γη] Κ. Παλαμάς, "Αγορά" Γ. Δροσίνης, "Τα πρωτοβρόχια" Κ.Π. Καβάφης, "Περιμένοντας τους βαρβάρους" Κ.Π. Καβάφης, "Ιθάκη" Κ.Π. Καβάφης, "Η σατραπεία" Κ.Π. Καβάφης, "Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον" Κ.Π. Καβάφης, "Αλεξανδρινοί βασιλείς" Κ.Π. Καβἀφης, "Ηγεμών εκ Δυτικής Λιβύης" Κ.Π. Καβάφης, "Νέοι της Σιδώνος 400 μ.Χ." Κ. Κρυστάλλης, "Στο Σταυραϊτό" Κ. Χατζόπουλος, "Δε γυρεύω ξένο" & "Ήρθες" Μ. Μαλακάσης, "Ο Μπαταριάς" Ι. Γρυπάρης, "Εστιάδες" Λ. Πορφύρας, "Το θέατρο" Α. Σικελιανός, "Άγραφον" Α. Σικελιανός, "Πνευματικό εμβατήριο" Α. Σικελιανός, "Δείπνος" Α. Σικελιανός, "Ιερά Οδός" Α. Σικελιανός, "Στ' όσιου Λουκά του μοναστήρι" Κ. Βάρναλης, "Οι μοιραίοι" Κ. Βάρναλης, [Πάλι μεθυσμένος είσαι] Κ. Βάρναλης, "Το πέρασμά σου" Κ. Βάρναλης, "Οι πόνοι της Παναγιάς" Γ. Ψυχάρης, "Δυο λόγια" Φ. Φωτιάδης, "Το γλωσσικό ζήτημα κι η εκπαιδευτική μας αναγέννησις" Α. Δελμούζος, "Το Ανθρωπιστικό Ιδανικό" Δ. Γληνός, "Δημιουργικός Ιστορισμός"

Για τους πίνακες ζωγραφικής των κειμένων

Παράκληση προς τους εκπαιδευτικούς: Στα λογοτεχνικά κείμενα συμπεριλαμβάνονται έργα Ελλήνων ζωγράφων. Οι μαθητές θα πρέπει να σταθούν για λίγο στον πίνακα του κειμένου, να διαβάσουν το έργο, να το συζητήσουν. Δεν είναι απαραίτητο να τους αρέσει. Είναι απαραίτητη όμως η γνωριμία με την τέχνη. Για τον λόγο αυτό, στο τέλος κάθε κειμένου και στην ενότητα Υλικό, θα βρείτε πηγές για τη βιογραφία και τα έργα του κάθε καλλιτέχνη.