ΜΟΥΣΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ - ΧΟΡΩΔΙΑ

του Λυκείου και Γυμνασίου Παμφίλων

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ – ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ  ΠΕΡΙΟΔΟΣ 96-97

ΣΤΟΧΟΙ

I.   Δημιουργική συνέχεια στο ήδη διαμορφωμένο  σχήμα τη χορωδίας.

II.  Διδασκαλία μουσικών οργάνων με την μορφή εργαστηρίων.

III. Διεύρυνση του ρεπερτορίου της χορωδίας στην κατεύθυνση της λόγιας και λαϊκής μας παράδοσης.

IV.     Έμφαση στη μουσική παράδοση της Λέσβου.

V. Προσέγγιση δραματοποιημένων θεμάτων, έμφαση σε λόγο και κίνηση.

VI.     Αρμολόγηση μονόχορδου κανόνα και δι’ αυτού  πρακτική στα μουσικά συστήματα.

Αναζητώντας ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία και τον πολιτισμό,
το Γυμνάσιο και το Λύκειο Παμφίλων
 προχωρά και φέτος στη λειτουργία προαιρετικών μαθημάτων μουσικής.

Εκτός της ήδη καταξιωμένης χορωδίας των σχολείων,  της οποίας το έργο φιλοδοξούμε να συνεχίσουμε, φέτος θα λειτουργήσουν και εργαστήρια εκμάθησης οργάνων με στόχο την δημιουργία μουσικών συνόλων:

Μουσικό Εργαστήρι :

· κιθάρα, φλογέρα, μαντολίνο, πλήκτρα βιολοντσέλλο, μπουζούκι

·  τρίχορδο, κανονάκι, φλογέρα, ούτι, βιολοντσέλλο, τουμπελέκι

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΕΜΠΤΗ                                                                 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

17.00-18.30  Μ.Ε.    1                                                      17.00-17.45  Πρακτική στα μουσικά συστήματα

18.45-20.15   Μ. Ε. 2                                                       17.45-19.00  Χορωδία

Ολοι  οι μαθητές πού ενδιαφέρονται και έχουν την συγκατάθεση των κηδεμόνων τους  πρέπει να συμπληρώσουν τις προτιμήσεις τους στο έντυπο,
ώστε να συμμετάσχουν στις ακροάσεις επιλογής που επιβάλλουν, τα παρακάτω αριθμητικά δεδομένα.

Μ. Εργαστήρι 1         -   12 άτομα

Μ. Εργαστήρι 2         -   12  άτομα

Πρακτική - Χορωδία  - 20 άτομα

Κάθε υποψήφιος μπορεί να δηλώσει έως τρεις (3) επιλογές αν όντως επιθυμεί να εργαστεί και στα τρία τμήματα.

ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ :

ΤΜΗΜΑ  :

Μ. ΕΡΓ. 1

Μ. ΕΡΓ. 2

ΠΡ.-ΧΟΡΩΔ.

Υπογραφή                                                                                                                   Υπογραφή κηδεμόνα

·    Δηλώσεις γίνονται δεκτές μέχρι 30 Σεπτεμβρίου  (παραλαμβάνονται και κατατίθενται στο γραφείο των καθηγητών).