ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΓΕΙΟΓΡΑΦΙΑ
Αρχαϊκή Αγγειογραφία, Ερυθρόμορφη

Ζωγράφος του Βρύγου, Ήρα και Νίκη

Λήκυθος ύψος 30 εκ., διάμετρος 11,4 εκ., 480 π.Χ., Museum of Art, Rhode Island School of Design, 35.707

Στα δεξιά της σύνθεσης στέκεται η φτερωτή Νίκη με το σώμα της σε μετωπική στάση και το κεφάλι σε κατατομή, στραμμένο προς την Ήρα. Φοράει μακρύ ιωνικό χιτώνα και ιμάτιο. Τα μαλλιά της τα συγκρατεί μια φαρδιά κορδέλα. Στο αυτί της ένα σκουλαρίκι σε σχήμα δίσκου και στο χέρι βραχιόλι. Με το αριστερό της χέρι κρατάει το κηρύκειο και με το δεξί μια μικρή oινοχόη. Απέναντί της στέκεται η Ήρα σε κατατομή. Φοράει κι αυτή μακρύ ιωνικό χιτώνα και ιμάτιο και παρόμοιο σκουλαρίκι. Τα μαλλιά της τα συγκρατεί ένα διάδημα. Με το αριστερό χέρι κρατάει το σκήπτρο, του οποίου η άκρη καλύπτεται από την οινοχόη της Νίκης. Στο δεξί  χέρι κρατάει φιάλη, την οποία τείνει προς τη Νίκη. Η σύνθεση πλαισιώνεται από ζώνες με μαίανδρους. Ο λαιμός του αγγείου διακοσμείται με ανθέμια.

Ζωγράφος του Βρύγου

Πηγές: Classical Art Research Centre and the Beazley Archive δεσμός, Perseus δεσμός, Museum of Art, Rhode Island School of Design δεσμός