Αγωγή Υγείας

Σεξουαλική Αγωγή

Διαφυλικές σχέσεις

Παιδαγωγική ομάδα

Μαραγκουδάκης Νικηφόρος ΠΕ1204 Μηχανολόγος-Μηχανικός (Διευθυντής)

Κοκκώνη Γεωργία ΤΕ0129 Ιατρικών Εργαστηρίων

Θεοχαρούδη Σοφία

Γελαδάρη Μαρία

Ιωσηφίδου Χριστίνα

Κατά το σχολικό έτος 2004-2005 το πρώτο τμήμα της πρώτης τάξης του τομέα Υγείας-Πρόνοιας του σχολείου μας ασχολήθηκε με το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας "ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ - ΔΙΑΦΥΛΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ" στο πλαίσιο του μαθήματος Αγωγή Υγείας της Α΄τάξης του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας.

Η εκδήλωση

Διοργανώθηκε εκδήλωση παρουσίασης του προγράμματος από όλα τα σχολεία  που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Τ.Ε.Ε Ευόσμου. Η εκδήλωση διήρκεσε 2 ώρες και την παρακολούθησαν μαθητές και μαθήτριες από τα συμμετέχοντα σχολεία, εκπρόσωποι του Δήμου, του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, καθηγητές – καθηγήτριες και οι Διευθυντές των σχολείων.

Η αφίσα της εκδήλωσης (στα αριστερά) και η πρόσκληση (στα δεξιά).

Ο Δ/ντής του 1ου ΤΕΕ κ. Μαραγκουδάκης

Α. Κεντρικός στόχος του προγράμματος:

η ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών σε θέματα που αφορούν στη σεξουαλική αγωγή (να γνωρίσουν τα δευτερεύοντα χαρακτηριστικά του φύλου, τις αλλαγές που προκαλούν οι ορμόνες στο σώμα τους, τις προκλήσεις της εφηβείας, τους παράγοντες που επιδρούν στη σεξουαλικότητά τους, τις διαταραχές του εμμηνορυσιακού κύκλου στα κορίτσια , τα προβλήματα που προκαλεί η εφηβική εγκυμοσύνη και η τεχνητή διακοπή της κύησης).

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΤΕΕ Ευόσμου

Β. Αναλυτικά οι ενότητες που αναπτύχθηκαν

• Αντρικό και γυναικείο αναπαραγωγικό σύστημα

• Έμμηνος Ρύση

• Διαταραχές του εμμηνορρυσιακού κύκλου

• Συναισθήματα

• Η ανάπτυξη της σεξουαλικότητας στην εφηβεία

• Εφηβική εγκυμοσύνη

• Σύλληψη - εγκυμοσύνη -τοκετός -προφυλάξεις

• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα

• Αυνανισμός - αυτοερωτισμός

Γ. Για την επίτευξη των στόχων χρησιμοποιήθηκαν οι παρακάτω  εκπαιδευτικές μέθοδοι:

• Καταιγισμός ιδεών (Brainstorming)

• Ελεύθερος συνειρμός

• Παίξιμο ρόλων

• Εργασία σε μικρές ομάδες

• Ομαδική συζήτηση στη μεγάλη ομάδα

• Ομαδικές εργασίες

• Εκπαιδευτικές επισκέψεις

• Προβολή βιντεοταινιών και cd-rom με κατάλληλη θεματολογία

Οι μαθητές παρουσιάζουν

Δ. Ενημερωτικές εκδηλώσεις - Εκπαιδευτικές επισκέψεις:

• Συνεργασία με το γραφείο Α/Υ της Δ/νσης  Β/θμιας Εκπ/σης Δυτ.Θεσ/νικης.

• Προβολή βιντεοταινίας για τη χρήση αντισυλληπτικών χαπιών.

• Προβολή βιντεοταινίας «μπαλαντέρ» σχετικά με τη χρήση του προφυλακτικού.

• Χρήση cd-rom με θέμα την αντισύλληψη και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

• Χρήση cd-rom «ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ» με θέμα τη σύλληψη.

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Ε.Ε.Λ.

• Παρακολούθηση της ενημερωτικής εισήγησης της κ. Τσεμπέρη Καλλιόπης, συμβούλου Οικογενειακού Προγραμματισμού.

• Συμμετοχή στο μάθημα ζωής της Action Aid Hellas με αποστολή άρθρου για την παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS.

• Παρουσίαση του προγράμματος στο 1ο Τ.Ε.Ε. Καβάλας.

• Παρουσίαση του προγράμματος στην εκδήλωση παρουσίασης του προγράμματος ενίσχυσης πρωτοβουλιών με θέμα «ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ-ΔΙΑΦΥΛΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ», στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Τ.Ε.Ε. ΕΥΟΣΜΟΥ.

Και η χαρά περίσσεψε...

Ε. Διάχυση αποτελεσμάτων:

Για τη διάχυση των αποτελεσμάτων κατασκευάσθηκε αφίσα, δημιουργήθηκε λεξικό όρων που αφορούν στη σεξουαλική αγωγή, και έντυπο  με τις εργασίες των μαθητών και των μαθητριών.

Οι φωτογραφίες είναι από την εκδήλωση παρουσίασης του προγράμματος «ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ - ΔΙΑΦΥΛΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ», στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Τ.Ε.Ε. Ευόσμου.

Ο Δ/ντής του 1ου ΤΕΕ Ευόσμου κ. Μαραγκουδάκης κλείνει την παραπάνω εκδήλωση.
Κατεβάστε το video (μορφή AVI - 3,67MB).

Τα παράγωγα του προγράμματος

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες. Αφού οι ομάδες αυτές συνέλεξαν πληροφορίες από βιβλία, εγκυκλοπαίδειες και το διαδίκτυο, παρουσίασαν τις εργασίες τους στη μεγάλη ομάδα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες αρχικά κατέγραψαν τις ερωτήσεις και τις απορίες τους και στη συνέχεια δημιούργησαν ένα «λεξικό όρων» (εξώφυλλο εντύπου στα δεξιά), με απαντήσεις από  τα θέματα των εργασιών τους. Έγινε αξιολόγηση του υλικού και δημιουργήθηκε έντυπο από τις εργασίες των μαθητών (εξώφυλλο εντύπου στα αριστερά).

Κατεβάστε την εργασία με θέμα "ΗΒΗ - ΕΦΗΒΕΙΑ" (μορφή PDF - 569 KB)
Κατεβάστε τις διαφάνειες που χρησιμοποιήθηκαν στην παρουσίαση του παραπάνω θέματος (μορφή PDF - 402 KB)